Biyografi

Evren Bolgün, 1972 Ankara’da doğmuştur. Orta öğrenimini T.E.D.Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İşletme, Yüksek Lisans eğitimini İ.T.Ü İşletme Fakültesinde, Doktora çalışmasını Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde, “Ticari Bankalarda Risk Yönetim Organizasyonun Oluşturulması ve Ölçümlenen Piyasa Riskinin Banka Stratejilerine Katkısı” başlıklı tez çalışması ile gerçekleştirmiştir. Bahçeşehir Üniversitesinde 2008 yılında Doçent ünvanına hak kazanmıştır.

Profesyonel iş yaşantısına 1994 yılından itibaren aracı kurum ve özel bankaların Hazine bölümlerinde sürdürerek büyük ölçüde “Spot ve Vadeli Finansal Türev Ürün Fiyatlama & Pazarlanması” konularında yoğunlaşarak, kariyerine 2002-2005 yılları arasında Yapı Kredi Bankasında “Risk Yönetimi” alanındaki çalışmaları ile devam etmiştir. 

2005-2006 yılları arasında Peppers & Rogers danışmanlık firmasına bağlı Yönetim Danışmanı olarak yurtdışında “İş Süreçlerinin İyileştirilmesi ve Risk Yönetimi” projelerinde sürdürmüştür.

Yurtdışı ve yurtiçinde Bankacılık ve Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Finansal Türevler, Portföy Yönetimi, Risk Yönetimi konularında birçok eğitim, seminere katılım yanında çeşitli akademik dergi, periyodik yayınlar ve gazetelerde 200’ün üzerinde yazı, araştırmaları yayınlanmıştır.

2002 yılından itibaren özel üniversitelerin (Kültür Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Işık Üniversitesi), lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik olarak ilgili konularda verdiği dersler, seminerler ile akademik çalışmalarına devam etmektedir.

2006-2011 yılları arasında profesyonel iş yaşamını İş Yatırım Risk Yönetimi Müdürü olarak sürdürmüştür. İlgili dönemde sermaye piyasası mevzuatı uyarınca kurumun ve müşterilerin kredi, faiz, kur, likidite, karşı taraf risklerinin ölçülmesi ve yönetimi çalışmalarında birinci derecede sorumlu olmuştur. Basel-II,III risk yönetimi projeleri kapsamında Algoritmics firmasının risk yönetimi yazılım entegrasyon projesi içerisindeki konsolidasyon faaliyetlerini kurum içerisinde yönetilmesinde görev almıştır. 2007 yılında Türkiye’nin ilk serbest yatırım fonunun ihraç, risk ölçüm ve yönetim esasları, portföy risk limitlemeleri, risk raporlama ve izleme çalışmalarında aktif olarak yer almıştır.

Bankalarda Piyasa Risk Yönetimi, Aktif-Pasif Yönetimi, Portföy Risk Yönetimi, Operasyonel Risk Yönetimi alanlarında yabancı danışmanlık şirketleri ile birlikte çeşitli roller üstlendiği proje entegrasyon tecrübeleri bulunmaktadır.

2011 yılında üç ortak ile kurdukları Notus Portföy Yönetimi şirketini 2015 sonunda İtalyan Azimut International grubuna devretmiştir.

2015-2021 yılları arasında finans alanındaki eğitim ve finansal danışmanlık faaliyetlerine Türkiye Bankalar Birliği, BORFİN E-Eğitim Platformu, Matriks Akademi  Bahçeşehir Ünivertiesi SEM, olmak üzere çeşitli Finansal Kuruluş/Reel Sektör kuruluşlarındaki çalışmaları ile devam etmiştir

1996 yılından itibaren Kanal E, Skytürk360, TGRT, CNNTürk, NTV gibi birçok ulusal televizyon kanallarında konuk olarak CNBC-E, BloombergHT ve Ekotürk gibi ekonomi kanallarında ise, çeşitli program yapımları ve moderatörlüğü şeklinde medya alanında birçok hizmetleri olmuştur. 2020-2021 yıllarında Gedik Üniversitesinin sponsorluğunda Pazartesi akşamları 16:30’da  Gedik Radyo’da Hande Demirel’in moderatörlüğü eşliğinde “Hızlı Ekonomi” programını Youtube üzerinden hazırlamıştır. Ayrıca Mesele Ekonomi tarafından hazırlanan “Paradigma” programını da Youtube üzerinden hazırlamıştır.

2019 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi ikinci üniversite programı kapsamında “Felsefe” bölümünde akademik yaşamına farklı bir disiplin üzerinden devam etmektedir.

2016 yılında Scala Yayıncılık tarafından 4.baskısı gerçekleştiriken “Risk Yönetimi: Türk Finans Piyasalarında Entegre – Risk Ölçüm ve Yönetim Uygulamaları” başlıklı kitabı bulunmaktadır.

2021 yılı Güz döneminden itibaren Beykoz Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2023 Ocak itibarıyla Profesörlük ünvanına hak kazanmıştır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Başa dön